Kuruluş Hikayemiz

GEMOLOJİ DERNEĞİ KURULUŞU VE GELİŞİMİ

Onursal Başkanımız ve Kurucu Üyemiz, Sayın M. Fadıl Körüstan’ın anlatımıyla;

Gemoloji Derneği, Mücevher taşı ve hayranlarını bir araya getiren bir topluluk olarak kuruldu.

Herşey 2 Ekim 1991 de İzmir-Karşıyaka’da Temizocak galerisinde,Süstaş işleyicileri, takı tasarımcı ve yapımcılarının katıldığı bir sergide, Artık organize olarak, bir dernek çatısı altında toplanmamızın zamanı gelmedi mi?sözüyle başladı. Hemen orada Gemoloji Derneği adı altında bir dernek kurulması kararlaştırıldı. Kurma görevi bana verildi.

Kuruluş çalışmaları 12.10.1992  saat 16.15 te kuruluş dilekçesinin Ayvalık Kaymakamlığına verilmesinden itibaren bir yıl 10 gün sürdü. Gemoloji Derneği’nde seçici davranılması nedeni ile kurucu üyelerin belirlenmesi bir hayli zaman aldı. Dernekler Kanunu hükümleri gereğince, derneğin bir mekânı ve bir adres ve telefonu olmalıydı. Benim Ayvalık’ta ikamet ediyor olmam derneğin merkezinin de Ayvalıkta olmasını gerektirdi. Zira gerek müracaat esnasında ve gerekse onu takiben, mülki amirliklerle yapılacak işlemlerin geçici başkana tebliği ve onun tarafından istenen işlemlerin yerine getirilmesi kaçınılmazda.Bundan sonra en zor dönem başladı;

Gemoloji Derneği, konusunda kurulacak ilk dernek olduğu için, örnek alabileceğimiz bir tüzük mevcut değildi. Dernekler kanununda sorulan bütün soruları cevaplandıracak ve üyelerimizi de tatmin edecek bir tüzük hazırlandı. Bunda Mete Arıkan’ın da büyük yardımı oldu. İzmir’de Bülent İper’in bürosundan ve Namık K.Türkmen’in işyerinden istifade ettik.

Derneğimiz 12 Ekim 1992 yılında kuruldu. Derneğimiz yavaş fakat emin ve sağlam bir şekilde ilerleyerek bugünlere erişti.